Nyheter Projekt

Föreningsstämma 2019 och 10-årsjubileum

Den 26 april arrangerade vi årets stämma i Karlskrona och passade även på att fira föreningens 10-årsjubileum. Vi är nu 46 medlemmar i föreningen.

Dagen började med ett seminarium där deltagarna bl.a. fick lyssna på Anna Hammartorp från Affärsverken (bilden) som berättade om deras satsning på solelfältet i Karlskrona.

Lin Liljefors, Boverket, talade om läget gällande nya BBR, där en ny remissrunda är på gång efter att en ny förordning är beslutad av regeringen. Därefter berättade Richard Gustavsson om Uppvidingehus satsning på vätgas.

På eftermiddagen firades föreningens 10-årsjubileum med blommor och tal. Stefan Olsson berättade om hur deet förberedande arbetet gick till för att starta föreningen, och om vilka som deltagit. Ett speciellt minne tillägnades Peter Norrman som tyvärr gick bort tidigare i år. Bland de närvarande fanns Tony Timm, Patrik Hjelm, Per Wickman och Per-Eric Magnusson som fick varsin blombukett som tack för att de var med och drog igång föreningen. 

 

Publicerad: 2019-04-29