Skip to main content
Loading Evenemang

« Alla Evenemang

GodaHus lunchwebbinarium: Klimatberäkning (Goda exempel), Erfarenhetsåterföring från projekt, Öster om Mässan

9 april-12:00 - 13:00

Välkomna till GodaHus lunchwebbinarium, Klimatberäkning (Goda exempel), Erfarenhetsåterföring från projekt, Öster om Mässan!

Alexander Landborn, är klimatspecialist på Nodon och arbetar med klimatsmart design för att få ner klimatpåverkan i tidigt skede. Hans specialutvecklade klimatverktyg har bland annat använts i samband med Parkering Malmös kommande byggprojekt ”Öster om Mässan”. Under ett lunchwebbinarium delar Alexander med sig av hur verktyget användes för att minska mobilitetshusets klimatpåverkan till 60 % (135 kgCO2e/m2) jämfört med LFM30 referensvärde för P-hus på 220 kgCO2e/m2. Det understiger även Malmö stads klimatkrav på max 170 kgCO2e/m2.

Välkommen till vårt webbinarium, som sänds via Teams, fredag den 9 april kl.12-13.

Under webbinariet får du veta mer om hur Nodon arbetar för att hjälpa byggbranschen minska sin klimatpåverkan på ett effektivt sätt samt hur klimatberäkningsverktyget Nodon fungerar. Det finns även möjlighet att ställa frågor till Alexander.

(Lunchseminarium ingår i CEE-projekt. Projektet genomförs tillsammans med Linnéuniversitetet och finansieras av Tillväxtverket, Region Kalmar län och Region Kronoberg, med stöd från EU:s strukturfonder ERUF och ESF+ för hållbar regional utveckling.)

 

Anmälningslänk hittar du här!