
Så kan upphandling främja återbruk inom byggsektorn
1 april-13:00 - 15:30
Eventinbjudan till GodaHus medlemmar:
Hur kan kommuner och regioner med sin köpkraft styra byggbranschen till att bli mer cirkulär?
SKR anordnar ett seminarium om hur upphandling kan användas som verktyg för att pådriva omställningen till bättre resursutnyttjande och en mer cirkulär byggbransch.
Ett jättespännande tema. Därför bjuder vi in GodaHus medlemmar att ta del av sändningen tillsammans i Växjö Kommunhus. Vi kopplar upp oss till storbild och avslutar med gemensamma reflektioner.
OBS. Det finns bara tio tillgängliga platser kvar – så först till kvarn.
Klicka här för att anmäla dig!
- Datum: 1 april 2025
- Tid: 13.00 – 16.00
- Plats: Växjö kommunhus – Lammhultssalen.
Program:
13.00-15.30 – Sändningen från SKR. Vi kommer få ta del av exempel på hur kommuner med hjälp av offentlig upphandling främjat återbruk i nybyggnad, ombyggnad och rivningsentreprenader.
15.30-16.00 – Gemensamma reflektioner
Länk till detaljerat innehåll från SKR finns här. https://skr.se/skr/tjanster/evenemang/hittaevenemang/kalenderhandelser/sakanupphandlingframjaaterbrukinombyggsektorn.86338.html